Tehnoloģijas

Kvelšanas spuldze - elektriskās gaismas avots, kurā kvēlķermenis (grūtkūstošs vadītājs) ievietots caurspīdīgā vakuumētā vai ar inerto gāzi piepildītā tvertnē, uzkarst līdz augstai temperatūrai, izplūstot cauri elektriskajai strāvai. Rezultātā izstaro plaša spektra diapazonā, tai skaitā arī gaismu, ko mēs redzam. Šobrīd kā uzkaršanas ķermenis tiek izmantota spirāle no volframa bāzes sakausējumiem.

Halogēnā spuldze – tā ir uzkaršanas lampa, kuras tvertnē pievienota bufergāze: halogēnu pāri (broma vai joda), tas paildzina lampas kalpošanas laiku līdz 2000-4000 stundām, ļauj paaugstināt spirāles temperatūru. Tajā pašā laikā spirāles darba temperatūra ir apmēram 3000K. Efektīva gaismas atdeve vairumam masveidā ražotām halogēna lampām, 2012. gadā bija 15-22 Lm/W.

Luminiscentā spuldze – gāzizlādes gaismas avots, kurā elektriskā izlāde dzīvsudraba tvaikos rada ultravioleto starojumu, kurš pārvēršas redzamā gaismā ar luminofora (fosfora un citu elementu maisījums) palīdzību.

Gāzizlādes lampa - gaismas avots, kas izstaro enerģiju redzamā diapazonā. Fizikālais pamats ir elektriskā izlāde gāzēs. Pēdējā laikā pieņemts gāzizlādes lampas saukt par izlādes lampām.

Indukcijas lampa – elektriskās gaismas avots. Darba princips balstīts uz elektromagnētiskās indukcijas un gāzes izlādes, lai ģenerētu redzamo gaismu. Praktiski tas piedāvā pilnveidotu luminiscentās lampas modifikāciju, kuras galvenā atšķirība ir bezelektrodu konstrukcija – termokatodu un uzkaršanas diegu iztrūkums. Tas ievērojami palielina darbības laiku.

Gaismas diožu lampa vai gaismas diožu gaismeklis. Gaismas avotam izmanto gaismas diodes. Izmanto sadzīves, rūpnieciskam un ielu apgaismojumam. Gaismas diožu lampa ir viena no ekoloģiski tīrākajiem gaismas avotiem. Gaismas diožu gaisma ļauj izmantot ražošanā un darbā pašus drošākos komponentus. Gaismas diodes nesatur dzīvsudraba saturošas vielas, tāpēc tās nerada bīstamību, ja tās nefunkcionē vai ir bojātas. Pabeigtām iekārtām - gaismekļiem un to elementiem - ir maināmas lampas.

Print